Calendar

Boys Sport
Fifth Form
First Form
Fourth Form
Girls Sport
Lower Sixth
NoName
Old Reedonians
Second Form
Staff
Term Dates
Third Form
Upper Sixth
Whole School Calendar

No events match your search criteria. Please extend your search (week/month/year) or revisit your filter requests.

Friday, 19 April

00:00 - 01:00   6th Form Spanish Trip to Granada returns

Tuesday, 23 April

00:00 - 01:00   Staff INSET Day
09:00 - 10:00   Golf (A): RSGA Training Camp, Foxhills
20:00 - 21:00   Boarders return

Wednesday, 24 April

08:15 - 09:15   Term Begins: Day pupils return
08:50 - 09:50   Headmaster's Assembly
14:00 - 15:00   Cricket (A): Fourth XI v Hampton
14:00 - 15:00   Cricket (A): Second XI v Tiffin
14:00 - 15:00   Cricket (H): First XI v Tiffin
14:00 - 15:00   Golf (A): Development Squad v KGS, Maldon GC
14:00 - 15:00   Golf (A): Match v King's Canterbury, Royal St George's GC
16:00 - 17:00   A Level Geography NEA Moderation
16:00 - 17:00   Fourth Form 'British School of Etiquette' workshop
16:15 - 17:15   Tennis (A): U13B British Schools v Claremont
18:30 - 19:30   Tennis (H): Boys U18 v Public Schools Old Boys
19:30 - 20:30   L6th Form Parents' Presentation: Higher Education

Thursday, 25 April

12:00 - 13:00   Golf (A): Surrey Schools Higher Handicap Championships, Chipstead GC
16:00 - 17:00   Fourth Form 'British School of Etiquette' workshop
16:00 - 17:00   Golf (H): ISGA Junior League #1
16:00 - 17:00   Swimming (H): U13, U15, U18 v St John's, Leatherhead
16:30 - 17:30   Tennis (A): Girls U18 Surrey League
16:30 - 17:30   Tennis (A): U15A British Schools v Grey Court
16:30 - 17:30   Tennis (H): U13A British Schools v Weydon
18:00 - 19:00   First Form Parents' Evening

Friday, 26 April

00:00 - 01:00   IGCSE French Speaking Examination (dual linguists)
08:30 - 09:30   Fifth Form Year Group Meeting, Sixth Form Lecture Theatre
08:30 - 09:30   Third and Fourth Form Extended Tutor Period
09:00 - 10:00   GCSE PE Moderation Meeting
16:00 - 17:00   Blathwayt Charity Colour Run
16:15 - 17:15   Detention Duty: ANJ
19:00 - 20:00   Capel Dinner

Saturday, 27 April

09:00 - 10:00   Golf (A): ISGA Singles National Finals depart, Princes GC
09:30 - 10:30   Cricket (A): Third XI, U15C, U14D v KCS
09:30 - 10:30   Cricket (A): U13A, U13B v Northcote Lodge
09:30 - 10:30   Cricket (H): Fourth XI, U15B, U14C v KCS
09:30 - 10:30   Cricket (H): U12A, U12B V Northcote Lodge
11:00 - 12:00   Cricket (A): First XI v KCS
11:00 - 12:00   Cricket (H): Second XI v KCS
14:00 - 15:00   Cricket (A): U14A v KCS
14:00 - 15:00   Cricket (H): U15A, U14B v KCS
14:00 - 15:00   Tennis (A): U14, U15 Independent Schools League
14:00 - 15:00   Tennis (H): Boys U18 Independent Schools League

Sunday, 28 April

00:00 - 01:00   Sunday Trip: IAC
18:00 - 19:00   Foundation and Benefactors Reception
19:00 - 20:00   Foundationers and Benefactors Chapel Service

Monday, 29 April

08:45 - 09:45   School Assembly: OR Alana Collett, Meningitis Research
11:30 - 12:30   L6th Form General Studies: Higher Education - Unifrog
11:30 - 12:30   OR Network Presentation to U6th Leavers, Sixth Form Lecture Theatre
13:00 - 14:00   Foundation Selection Committee Meeting
16:00 - 17:00   Junior Table Tennis (A): v Feltonfleet and KCS, Wimbledon
17:30 - 18:30   Housemasters' and Heads of Year Meeting
19:30 - 20:30   FORS Committee Meeting
20:00 - 21:00   Golf (A): ISGA Singles National Finals return, Princes GC

Tuesday, 30 April

00:00 - 01:00   IGCSE French Speaking Examination
08:20 - 09:20   Reed's School Prayer Group Meeting, Andrew Reed Room
14:15 - 15:15   Cricket (A): U14A Surrey Cup v Weydon
16:00 - 17:00   Fourth Form 'British School of Etiquette' workshop
16:00 - 17:00   Golf (A): ISGA Junior League #2, Walton Heath
16:00 - 17:00   Tennis (H): Girls U18 v Wellington
16:30 - 17:30   Swimming (A): U16, U18 v Eton College
17:00 - 18:00   Tennis (A): U12, U15 Surrey League v Whitgift
18:00 - 19:00   Third Form Options Evening

Wednesday, 01 May

00:00 - 01:00   IGCSE French Speaking Examination
08:30 - 09:30   A Level Fine Art and Graphic Communication Examination
09:00 - 10:00   First Form Geography Field Trip to Arbrook Common
09:00 - 10:00   National Theatre Connections Rehearsal at the Bush Theatre, London
09:30 - 10:30   Tennis (A): U12, U13, U14, U15, Boys U18, Surrey Festival
10:30 - 11:30   MFL Onatti Theatre Productions, Spanish play
13:45 - 14:45   Cricket (H): Edmondson Cup - Senior House matches
14:00 - 15:00   Girls' Cricket (H): First XI v KGS and Ibstock Place
14:30 - 15:30   Tennis (H): Boys U18 Surrey League v KGS and Whitgift
16:00 - 17:00   First Form - Fourth Form Guildford Schools' Maths Quiz, St Catherine's School
16:00 - 17:00   Fourth Form 'British School of Etiquette' workshop
16:15 - 17:15   Cricket (H): U12A Surrey Cup v St George's
17:30 - 18:30   Planning Committee Meeting
18:00 - 19:00   National Theatre Connections Performance at the Bush Theatre, London

Thursday, 02 May

00:00 - 01:00   French A Level Oral Examination
00:00 - 01:00   IGCSE German and Spanish Speaking Examinations
08:30 - 09:30   A Level Fine Art and Graphic Communication Examination
09:00 - 10:00   Golf (A): North of England Championships depart, Formby Ladies GC
09:30 - 10:30   Tennis (A): Girls U18 Surrey Festival
11:00 - 12:00   Launch Car Challenge Final, Sports Hall
11:30 - 12:30   CPHSE: Third Form 'Relationships and Sex Talk', Alex Fryer
11:30 - 12:30   CPHSE: Third Form 'Relationships and Sex Talk', Alex Fryer
13:30 - 14:30   Athletics (A): Achilles Relays
14:30 - 15:30   Cricket (A): U14D v Hampton
16:00 - 17:00   Fourth Form 'British School of Etiquette' workshop
16:00 - 17:00   Tennis (H): U13A Surrey League v Tiffin
19:00 - 20:00   Second Form Parents' Presentation

Friday, 03 May

00:00 - 01:00   MUFTI DAY: Meningitis Research
08:30 - 09:30   A Level Fine Art and Graphic Communication Examination
08:30 - 09:30   Fourth Form Progress Discussion with Tutors
08:30 - 09:30   Third and Fifth Form Year Group Meetings
09:00 - 10:00   U6th Form A Level PE Moderation
10:20 - 11:20   CPHSE: Second Form 'Alcohol Awareness' Workshop
16:00 - 17:00   GCSE Art, Craft and Design Final Deadline
16:00 - 17:00   Tennis (H): Boys U18, Girls U18 Edmondson Cup - Senior House Tennis
16:15 - 17:15   Detention Duty: DLK
18:00 - 19:00   Final Toastmasters Dinner
20:00 - 21:00   Golf (A): North of England Championships return, Formby Ladies GC

Saturday, 04 May

09:00 - 10:00   Cricket (H): U14 Eagles v Falcons, Chough Trophy
09:30 - 10:30   Cricket (A): U12A, U12B v Caterham School
09:30 - 10:30   Cricket (H): U13A, U13B v Caterham School
09:30 - 10:30   Tennis (H): Boys U18, Girls U18 Surrey Cup
11:30 - 12:30   Cricket (H): First XI v The King's School, Canterbury
14:00 - 15:00   Cricket (A): Second XI, Third XI, U15A, U15B v The King's School, Canterbury
14:00 - 15:00   Cricket (H): U14A, U14B v The King's School, Canterbury

Sunday, 05 May

00:00 - 01:00   Sunday Trip: AJW
Add this to my Calendar

Location

ViewHide